Kaip gaminami kvepalai

Kvepalai ir jų gamybos procesas praėjo ilgą kelią kol tapo tokiais, kokius šiandien mes esame įpratę pirkti. Senovėje žmonės naudojo tiesiog kvapiuosius aliejus, kuriais trindavo savo kūną, ir tai buvo savotiški pirmieji kvepalai. Dabar kvepalų sudėtis yra nepalyginamai sudėtingesnė, tarpusavyje maišomi bei derinami skirtingi kvapai, dedamos papildomos sudedamosios dalys, kurios padeda ilgiau išsilaikyti kvapui, bei taip pat sumažinti gamybos kaštus. Tad kaip yra gaminami kvepalai?

Pati pagrindinė kvepalų dalis – tai kvapiųjų aliejų ekstraktai, kurie yra išgaunami iš įvairiausių augalų: gėlės, prieskoniniai augalai ir pan.

Kvepalų pagrindą sudaro trys komponentai: viršutinės, vidurinės ir bazinės aromato natos. Vieną aromatą sudaro 30 procentų viršutinių natų, 50 procentų vidurinių ir 20 procentų bazinių natų. Žinoma, visos šios natos yra itin kruopščiai renkamos ir derinamos, kad sudarytų vientisą aromatą.

Viršutinės aromato natos – tai ką jūs užuodžiate vos papurškę kvepalų ant riešo, būtent šios natos ir sudaro pirmąjį įspūdį apie kvepalus. Ant odos išsilaiko apie 30 minučių ir tada užleidžia savo vietą vidurinėms natoms.

Vidurinės aromato natos (dar vadinamos širdies natomis)  atskleidžia tikrąjį kvapą, būtent pagal jas yra skirstomi kvepalai į šeimas (gėlių, medienos, citrusiniai ir pan.), šios natos ant odos juntamos iki 2 valandų ir tada užleidžia vietą pačiam kvepalų pagrindui – bazinėms natoms.

Bazinės natos juntamos ilgiausiai, priklauso nuo pačių kvepalų, bet gali išsilaikyti iki 24 valandų. Dėl to labai yra svarbu renkantis kvepalus, nepasikliauti pirmuoju įspūdžiu, o pabūti su tais kvepalais visą dieną – nes tik tada pamatysite, kaip iš tiesų atsiskleidžia kvapas ir jei pirmosios natos jus sužavėjo – bazinės gali erzinti, o juk viršutinės natos užuodžiamos itin trumpai.

Kvapiosios medžiagos sudaro vos apie 5-20 procentų kvepalų sudėtis (procentas priklauso nuo to ar tai kvepalai ar tiesiog tuoletinis vanduo). Likusius procentus sudaro specialiai kvepalams sukurtas alkoholis. Jis padeda kvapui ilgiau išlikto ant odos. Kvapieji ekstraktai sumaišomi su alkoholiu ir šildomi specialiose kamerose, kad medžiagos kuo geriau susimaišytų. Gautas mišinys yra skiedžiamas specialiu tirpikliu, tai daroma ne tik ekonominiais sumetimais (kuo labiau mišinys atskiedžiamas, tuo daugiau kvepalų buteliukų galima pripildyti), stiprus kvapiųjų medžiagų ir aliejų koncentratas gali vos nuo vieno papurškimo nemenkai sudirginto odą, be to, kvapas dažniausiai būna nemaloniai intensyvus.

Mums, kvepalų mylėtojams, sunkiausia užduotis išsirinkti naują kvapą, tačiau dažniausiai net nesusimąstome, kokį kelią nueina kvepalai, kol pasiekia parduotuvės lentynas, kiek žmonių įdeda darbo vien parinkdami, derindami kvapus, ir koks procesas jų dar laukia.